Türkiye Tırmanış Rotaları Rehberi

Kullanıcı Girişi

RotalarTırmanışlarEtkinliklerAlanlarBölgelerDağlarYerlerTırmanıcılarKulüplerFotoğraflarHakkımızda

Rota Bilgileri

Kod:N01
Ad:Demirkazık Güney Kulvarı/Doğu Sırtı (Kızılçarşak Rotası)

Tür:Dağ Tırmanışı
Alan:Aladağlar
Bölge:Narpuz Vadisi
Dağ:Demirkazık, 3757 m

Genel Zorluk:Belirsiz
Teknik Zorluk:II / III
Uzunluk:1600 m
Süre:8-10 saat

Açıklama

Genel Değerlendirme

Bölgedeki en iyi orta dereceli tırmanışlardan biri ve en popüler olanıdır. Silsilenin en yüksek doruğu olan Demirkazık'ın çekimi başka hiçbir zirveye benzemez. Uzucu ve yorucu olsa da (11-13 saat) tırmanışa Demirkazık Köyü'ndeki dağ evinden başlanabilir. Ancak, küçük ve dinç ekiplerin 8-9 saatte dağevinden doğrudan tırmanıştan döndükleri bilinmektedir. Bu durumda, özellikle yaz başında hava pek sıcak değilken, Kayacık ve Narpuz Vadileri çok zevkli olabilir ve tırmanışın başladığı rotanın ikinci yarısı olan doğu sırtına konsantre olunabilir. Tırmanışın son kısmını oluşturan zirve külahı, 45-40 derece eğimli kaya yüzeylerinden oluşmaktadır, emniyet imkanı kısıtlıdır ve rota, dağın dimdik doğu yüzünü çok yakından izlediği için, oldukça boşluk hissi yaratan bir tırmanıştır. Bu, yatık kaya yüzeyleri kar veya buzla kaplıyken çok daha zorludur. Krampon ve buz kazması Haziran sonuna kadar, hatta bazen bir süre daha mutlaka gereklidir. Kar, yatık kaya yüzeylerinden eridiği zaman, setlerde biriken çarşak ve taş döküntüleri iple emniyeti zor ve bazen de taşları düşüreceği için tehlikeli hale sokar. Kaya yüzeyi mükemmel sürtünme sağladığı için birçok grup bu son 500 metrelik kısmı ipsiz tırmanır. Burada anlatılan tırmanış, rotayı yarım saat daha kısaltan Kayacık Yaylası yerine, daha uygun koşulların bulunması sebebiyle Sokullupınar Yaylası'ndan başlanmaktadır. Ancak daha yüksekte kamp kurmak amaçlanıyorsa, Haziran sonuna kadar Narpuz Vadisi'nin başında su bulunur, bu tarihten sonra Narpuz Vadisi'nin yukarı kısımlarındaki kar eritilerek su elde edilebilir.

Rota Tanımlaması

Sokulupınar Yaylası'ndan, doğu yönünde belirgin patikadan yürümeye başlayın (45dk.). Kayacık Boğazı'nın ağzı olan ve yaz başında içinden dere akan 10 metre genişlikte dar bir oluğa varacaksınız. Sağ ya da yandan boğazı tırmanarak (30dk.) ileride solda, kırıklı Demirkazık güney yüzünü gören Kayacık Vadisi'nin başına varın. Belirgin bir katır patikasını Doğu yönünde Kayacık Vadisi'nin tabanından sonuna, bir kaya duvarına varana kadar devam edin (1 saat). Bu duvar yakından incelendiğinde, ortasında, 20-30 metre kadar yukarıda bir çentiğin olduğu görülecektir. Burası Narpuz Boğazı ve Vadisi'nin girişini oluşturmaktadır. Boğaza girmek için sağa kıvrılmadan önce sola, yana doğru dik kaya yüzeyinden yan geçin. Narpuz Vadisi'nin ağzına varmak için boğazın tabanındaki suyla aşınmış kayalardan ilerleyin (1 saat). Burada vadi tabanını izlemeyi bırakıp çarşak üzerinden sola, çapraz, yukarı doğru, dağın güneydoğu yüzündeki belirgin kulvarın ağzını hedefleyerek yan geçin (30dk.). Doğu sırtına ulaşmak için kulvardaki çarşaktan tırmanın (1.5 saat). Burada zirve piramidi başlamaktadır. 500 metre kadar 45-50 derece eğiminde, (II-III) derece yatık kaya yüzeylerinden tırmanın, zirve sırtına varana kadar sağ taraftaki dik doğu duvarına yakın gidin (1.5 saat). Geniş zirve sırtı, batı yönünde zirveye doğru ulaşır.

İniş Rotası

Aynı yoldan, sağ tarafa çok açılmamaya dikkat ederek inin. İnişte sağ tarafta, güneydoğu yüzüne giden, dik uçurumlarla sonlanan su olukları vardır, buraya sapmamaya gayret edin. Başka bir seçenek de, N12 rotasından inerek, dağın doğu, kuzey ve batı yüzlerinin tam geçişini yapmaktır. Bu durumda iniş için 4-5 saat hesaplamalısınız.

Rota Bölümleri

Kayıtlı rota bölümü bulunmuyor.

Çizim

Kayıtlı çizim bulunmuyor.

Tırmanışlar

NoTırmanıcılarTarihÖzellikler
1.G. Künne, W. Martin, V. Çavuş1927/07/17
2.C. Oka1945/07
3.B. Ergör, S. Targan1969/02/28