Türkiye Tırmanış Rotaları Rehberi

Kullanıcı Girişi

RotalarTırmanışlarEtkinliklerAlanlarBölgelerDağlarYerlerTırmanıcılarKulüplerFotoğraflarHakkımızda

Bölge Bilgileri

Alan:Akyaka
Ad:doğankaya (şahinkaya)
Koordinatlar:-

Açıklama

Doğankaya’ nın ilginç kaya yapısını, Temmuz 2003’de Geyik Bayırı’nda tırmanmaya giden Sheffield’li bir İngiliz olan ve Trabzon’da yaşayan Gary Davidson’un, Züleyla Geels ve Öztürk Kayıkçı’ya gösterdiği fotoğraflarla, oradaki çatlak rotaları geleneksel tarzda tırmandığını, çatlakların yanı sıra geleneksel tarzda tırmanılamayacak kadar düz yüzeylerin olduğunu ve kaya yapısının boltlamaya uygun olup olmadığını bilmediğini söyleyip, Züleyha ve Öztürk’ü Trabzon’a davet etmesiyle başladı her şey (1).

İki ay sonra yani Eylül 2003’de Züleyha Geels ve Öztürk Kayıkçı Trabzon’a, oradan da Gary ile birlikte Doğankaya’a gelerek rotalara çıkıp, boltlayıp, derecelendirdiler ve isim verdiler. Hatta yüzümüzü kayaya döndüğümüzde en solda ormanın içinde yer alan, bizim Bolçam dediğimiz ama asıl ismi Pearl Jam olan 7- dereceli küçük balkonlu rotayı Öztürk Kayıkçı en son kalan boltlarla açıyor.

Kaya Yapısı: Kumtaşı ve Kireçtaşının bir karışımı olan ve Fransa’nın ünlü Boux bölgesiyle aynı oluşum (2). Bandın üst kısımları bazı yerlerde çürük, taş düşmesine dikkat etmek gerekiyor.

Kamp: Açılan sektörün en sağ ilerisinde dar bir kanyondan ulaşılan kayaların üzerindeki düzlüğe, yine bu düzlükten geçilebilen sette çadır kurulabilir. Hatta kayadaki set negatif olduğu için sadece uyku tulumu yeterli olacaktır.Tuvaletinizi kaya ve patikalardan uzakta yapınız ve mutlaka gömünüz.

Su: Kaya bandının üzerindeki evlerin hemen hepsinin kapısında su mevcut. Sadece sektörde yanınıza su almanız gerekecektir.

Malzeme: Temiz ve etik tırmanma adına, geleneksel rotalar doğal emniyet alınarak çıkıldığından sikke çakmayınız, büyük numara takoz, friend veya hegzantrik bulundurmak bulundurun. En uzun rota 23 Metre, 10 Expres ve 50 Metrelik dinamik ip yeterli.

Ulaşım: Özel araçla gitmek için Trabzon’un batısında Söğütlü Beldesinin çıkışından güneye Düzköy yoluna sapın.22 Km. gittikten sonra Düzköy’den Çayırbağı’na sapın ve Çal Mağarası tabelasına gelince soldan devam edin.Doğankaya Mahallesinden ormana giden yolu takip edin ve ikinci virajda aracınızı park edin. Ormana giden ve kayalara paralel ilerleyen patikayı takip edin 100 Metre sonra ana sektör görünecektir.

Minübüsle gidecek olanlar Akçaabat İlçesi Ak Caminin yanından hareket eden Çayırbağı dolmuşlarıyla Doğankaya Malallesine, oradan da orman yolunu takip ederek yaya olarak ikinci virajdan patikayı izleyerek bölgeye ulaşabilirler.

(1) Züleyha GEELS, TAKOZ Teknik Tırmanış Dergisi 20. Sayı , Ekim – Aralık 2003

(2) Züleyha GEELS, TAKOZ Teknik Tırmanış Dergisi 20. Sayı , Ekim – Aralık 2003

Rotalar: Yüzümüzü kayaya döndüğümüzde soldan sağa doğru;

1- Pearl Jam 7- Spor En solda orman içinde.

2- Paşa 6- Spor

3- Semazen 6- Spor

4- Baba Zula 7+ Spor

5- Zehirli Sarmaşık 6+ Geleneksel İstasyon Noel Baba ile ortak.

6- Noel Baba 8+ Spor

7- Marmite 6 Geleneksel İstasyon Noel Baba ile ortak

8- Tarzan 6 Spor

9- Jane 5+ Geleneksel İstasyon Boltlu

10- İlk Aşk 4+ Geleneksel

11- Kurabiye 5 Spor

12- Canavar 5+ Spor

13- Love And Trust 5+ Geleneksel İstasyon Canavar ile ortak.